W ramach praktyk zawodowych organizowanych w Anglii przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, uczniowie realizują program edukacyjny, połączony również z elementami turystyki państwa gospodarza. Dlatego też, przebywając w Wielkiej Brytanii nieodzownym elementem pobytu,  musiała być wycieczka do Londynu stolicy tego państwa.

Całodniową wycieczkę zrealizowaliśmy 24 listopada na półmetku naszego pobytu w UK. Wyprawę do stolicy rozpoczęliśmy w godzinach porannych, gdyż czekała nas 3 godzinna podróż do Londynu.
 
Miejscem startu zwiedzania było London Eye (Londyńskie Oko), nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 30 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0,8 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła.
Nasz londyński spacer rozpoczynamy wzdłuż Tamizy zaczynamy spod Westminster – tu znajdują się m.in. katedra Westminster Abbey, Parlament oraz Big Ben.

Big Ben – nazwa zwyczajowa wieży zegarowej Elizabeth Tower w Londynie w Wielkiej Brytanii. Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen’s Tower Wieża św. Szczepana, zwanej również The Clock Tower („Wieża Zegarowa”), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara oraz samej wieży. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower dla uhonorowania 60-letniego panowania Elżbiety II.
Opactwo westminsterskie - Westminster Abbey, nazwa oficjalna Collegiate Church of St Peter at Westminster, kolegiata św. Piotra w Westminsterze. Najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska. Opactwo, począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066), jest miejscem koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Od XIII wieku opactwo to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób.
Buckingham Palace to oficjalna londyńska rezydencja brytyjskich monarchów. Największy na świecie pałac królewski, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszej. Jedna z pereł architektury późnego baroku. Pałac został zbudowany w 1703 roku, jako rezydencja miejska dla księcia Buckingham, Johna Sheffield.

Po obejrzeniu budowli pałacu rodziny królewskiej i jego otoczenia, wróciliśmy ponownie nad Tamizę. Tam mogliśmy w czasie spaceru przejść przez London Bridge, Tower Bridge. Wycieczkę zakończyliśmy przy Tower of London.
London Bridge – most w Londynie, na Tamizie, łączący dzielnice Southwark i City of London. W średniowieczu był murowaną budowlą, na której znajdowały się sklepy, a nawet niewielkie budynki. Do czasu powstania Mostu Westminsterskiego w 1750 roku był on jedynym mostem nad Tamizą. Został rozebrany w 1832 roku, po oddaniu do eksploatacji (w roku 1831) w jego bezpośrednim sąsiedztwie tzw. mostu Renniego. Obecnie istniejący w Londynie Most Londyński otwarto dla ruchu w 1973 roku.
Tower Bridge – most zwodzony w Londynie przeprowadzony przez Tamizę. Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Jego historia zaczęła się w roku 1872, kiedy to parlament angielski rozpatrzył projekt ustawy dotyczącej budowy drugiego mostu nad Tamizą. Most został ukończony w 1894. Jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych do około 40,5 m wysokości powyżej poziomu wody. Tower Bridge od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Porównywano go ze słynną już wieżą Eiffla, zbudowaną pięć lat wcześniej. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych londyńskich zabytków zaraz po Big Benie.
Tower of London oficjalna nazwa   „Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości”. Budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii.       W swej historii budynek był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako zoo.
W twierdzy są dziś przechowywane liczne zbroje, broń, klejnoty i insygnia koronacyjne.
Naszą wyprawę zakończyliśmy w godzinach nocnych, ale było warto, to była bardzo interesująca podróż.
Dziękujemy
Sławomir Gąsior