Uczniowie Niepublicznego Technikum Zawodowego w Kozienicach ZDZ w Kielcach w dniu 9 października 2020 r. uczestniczyli w warsztatach wprowadzających w tematykę powstania warszawskiego, w związku z realizacją projektu „63 dni chwały! – Ocalamy od zapomnienia…”. Warsztaty prowadziła pani Wiesława Choroś – nauczyciel historii. Na zajęciach pani Choroś przedstawiła uczniom najważniejsze fakty, dotyczące powstania. Warsztaty poprzedzone zostały prezentacją multimedialną oraz pokazem archiwalnych filmów i zdjęć.
Kiedy w lecie 1944 roku do stolicy Polski, zbliżała się sowiecka Armia Czerwona, a hitlerowcy uciekali w panice, dowódca Armii Krajowej – Tadeusz Komorowski „Bór” wydał rozkaz rozpoczęcia powstania 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00.
Powstańcy byli słabo uzbrojeni, ale dzięki odwadze i zapałowi do walki odnieśli w pierwszych dniach zwycięstwo. Niemcy sprowadzili specjalne oddziały wyróżniające się wyjątkowym okrucieństwem.
Polacy nie doczekali się spodziewanej pomocy, Stalin zatrzymał swoją armię na drugim brzegu Wisły i bezczynnie przyglądał się jak ginie polska stolica. Nie pozwolił nawet, aby samoloty aliancie zrzucały broń na zajętych przez jego armię lotniskach.
Mimo braku pomocy powstańcy walczyli 63 dni. Przez te dwa miesiące, cały czas trwały walki i codziennie ginęli ludzie. Powstanie przyniosło wszystkim nadzieję. W mieście pojawiły się polskie flagi, ukazywały się polskie gazety, można było oglądać polskie filmy i przedstawienia. Działała Harcerska Poczta Polowa. W kościołach i na podwórkach odprawiano msze święte.
Za tę wolność Polska zapłaciła najwyższą cenę. W powstaniu zginęło kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy, Niemcy wymordowali około 150 tysięcy cywilnych mieszkańców. Warszawa została zburzona.
Na pamiątkę powstania utworzono Muzeum Powstania Warszawskiego, które znajduje się w Warszawie. Jest to niezwykłe muzeum. Odtworzono w nim fragmenty walczącej Warszawy – ruiny domów, ulice. Można w nim wysłać list Harcerską Pocztą Polową, posłuchać powstańczej radiostacji, porozmawiać z byłymi powstańcami przez telefon, a nawet przejść kanałem (powstańcy wykorzystywali sieć kanałów miejskich jako podziemne drogi).