W dniu 28.10.2022 r. uczniowie Niepublicznego Technikum Zawodowego w Kozienicach ZDZ w Kielcach odwiedzili Twierdzę Modlin w ramach projektu „Ślady historii na murach wyryte”- zadanie publiczne dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert nr ew. 04/2022/WD/DEKiD. Celem wycieczki było upamiętnienie pamięci bohaterów walczących w obronie Polski oraz ofiar zbrodni niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, a także wzmocnienie świadomości historycznej na temat roli i znaczenia obiektów militarnych w historii oręża polskiego.

Uczniowie poznali historię powstania Twierdzy Modlin, która sięga grudnia 1806 roku kiedy to Napoleon podjął wstępną decyzję o budowie tego obiektu podczas swojej wizyty w Poznaniu. Obwód wewnętrzny dzisiejszej cytadeli powstał już w 1809 roku z wykorzystaniem naturalnych warunków terenu. Zbudowano wówczas ziemno-drewnianną twierdzę o narysie półowalu, z pięcioma bastionami, otwartą od strony Wisły. Natomiast szańce przedmostowe w Kazuniu na lewym brzegu Wisły oraz przy Nowym Dworze Mazowieckim utworzyły zespól warowny zamykający węzeł komunikacyjny wideł Wisły i Narwi. Twierdza w późniejszych latach była rozbudowywana, powstał obwód zewnętrzny składający się najpierw z 6 fortów i kompleksu koszarowego, a w późniejszych latach dobudowywano kolejne forty.

Twierdza Modlin podczas I wojny światowej skapitulowała po 10 dniach walki 20.08.1915 roku by w grudniu 1918 roku powrócić w ręce Wojska Polskiego.

W okresie międzywojennym stacjonował tam Korpus Kadetów. Istniało również Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych, ze Szkołą Podchorążych i Szkołą Podoficerską, a także Centrum Wyszkolenia Saperów. Znajdowała się tu również siedziba dowództwo 8 DP i jej 32 pp; 1 pac, 8 bat.sap.

Po wybuchu II wojny światowej Twierdza pozostawała w pogotowiu, a od 11.09.1939 r. polscy żołnierze dzielnie toczyli osamotnioną walkę przez 18 kolejnych dni. Niestety mimo ogromnego męstwa żołnierzy głownie z powodu wyczerpania się amunicji, żywności i medykamentów obrona Twierdzy skapitulowała. W Modlinie straciło życie ponad 2000 polskich żołnierzy. 18.01.1945 r. wojska radzieckie dokonały wyzwolenia Twierdzy i wkrótce potem została ona przejęta ponownie przez polskie władze wojskowe.